Tyłozgięcie a poród naturalny?
Dziś chcieliśmy poruszyć ciekawą kwestię, jaką jest tyłozgięcie macicy. Omówimy sprawy związane z tą niegroźną patologią i jej wpływem na dziecko oraz poród. Na wstępie chcemy powiedzieć, że tyłozgięcie macicy to niegroźna patologia położenia macicy, polega ona na tym, że trzon macicy lekko odgięty jest ku tyłowi, podczas gdy w prawidłowej formie powinien on był położony w taki sposób, aby skierowany był on przednią częścią w kierunku pochwy. W takim układzie bardzo często dochodzi do tego, że trzon naciska na zagłębienie odbytniczo maciczne.
W czasie codziennego życia i bez badań specjalisty nie da się zauważyć tyłozgięcia macicy, a to dlatego, że patologia ta nie generuje żadnych widocznych objawów. Są jednak pewne małe oznaki, które mogą, ale nie muszą, sugerować, że u kobiety występuje taki problem. Mowa tutaj między innymi o częstym uczuciu parcia na pęcherz moczowy, o bolesnym miesiączkowaniu oraz mocnym bólu jajników. Jest jeszcze kilka innych objawów tej dysfunkcji, które jednak mogą wskazywać na wiele innych chorób. Jedyną rozsądną drogą sprawdzenia czy masz tyłozgięcie macicy jest spotkanie z ginekologiem, który rozwiać powinien wszelkie wątpliwości podczas tradycyjnego badania.
Jeśli chodzi o leczenie tyłozgięcia macicy, to musisz wiedzieć, że patologia ta nie podlega leczeniu. Jest to zwykła dysfunkcja, która w ocenie lekarzy nie musi być leczona, a aby nie była uciążliwa pacjentom z tyłozgięciem podaje się leki przeciwbólowe. Naprawdę rzadko stosuje się zabiegi w postaci korekty macicy, głównie w sytuacjach, w których zdrowie i życie kobiety jest z uwagi na tyłozgięcie zagrożone.
Sporym problemem kobiet z tyłozięciem macicy jest to, że mogą one odczuwać spory ból w czasie stosunków seksualnych, jest to algopareunia. Ból ten pojawia się zwłaszcza w trakcie bardzo głębokiej penetracji. Jeśli dochodzi u Ciebie do takiego bólu, to powinnaś porozmawiać z lekarzem, który zasugerować może Ci uprawianie seksu w bezbolesnych pozycjach lub być może z zastosowaniem odpowiednich lubrykantów.
Na koniec chcemy przejść do sedna artykułu omawiając kwestię tego czy z tyłozgięciem macicy można naturalnie urodzić dziecko. Okazuje się, na całe szczęście, że tyłozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na ciążę, dziecko i na sam poród. Pomimo tej patologii dziecko z całą pewnością urodzi się zdrowe, a sam poród przebiegnie bez dodatkowych komplikacji. Jedynym dodatkowym minusem, który poczuć może kobieta z tyłozgięciem macicy w czasie ciąży jest dodatkowy ból krzyża, który pojawić może się w okolicach 10 tygodnia ciąży. Ból ten jednak ustępuje po kilku tygodniach, gdy dziecko się powiększa powiększając jednocześnie macicę pozwalając jej na wyjście z zatoki Douglasa. W tym okresie powinno się starać jak najwięcej czasu spędzać na brzuchu.