Samodzielne ubieranie się dziecka – kiedy zacząć naukę?
Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas na to, by rozpocząć z dzieckiem naukę samodzielnego ubierania się? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poznaj kilka cennych wskazówek.
Czy to dobry moment na naukę?
Nie ma jednego dobrego momentu na rozpoczęcie nauki samodzielnego ubierania się. Pierwsze kroki można poczynić już z rocznym dzieckiem. Na początek czynności nie powinny być zbyt wymagające. Najlepiej zacząć nie od zakładania, a od zdejmowania poszczególnych elementów garderoby, np. czapki bądź skarpet. Warto mieć na uwadze, że czynność ta dla małego dziecka jest niezwykle trudna – wymaga mnóstwa precyzyjnych ruchów, do których dorośli nie przywiązują żadnej uwagi, gdyż wykonują je automatycznie.
Nauka przez zabawę
Rozpoczynając naukę samodzielnego ubierania się, bardzo ważne jest stworzenie atmosfery, która wywoła w dziecku pozytywne skojarzenia. Warto odpowiednio ją zaaranżować i połączyć z zabawą. W początkowym procesie nie chodzi o efekt końcowy, ale o wykonywanie konkretnych czynności. Aby obudzić w dziecku chęć bycia samodzielnym, dobrze jest wywołać u niego poczucie sprawczości. Można to zrobić m.in. starannie tłumacząc mu, co robić, by proces ubierania się przebiegał sprawniej, np. mówiąc, kiedy powinno opuścić, a kiedy podnieść rączki. Rekwizytem, który może pomóc w nauce samodzielnego ubierania się jest lustro. Dziecko może bacznie obserwować swoje poczynania, a także kontrolować ruchy.
Dopasowanie poziomu trudności do umiejętności
Naukę samodzielnego ubierania się najlepiej rozpocząć od najprostszych elementów garderoby, np. skarpet i stopniowo włączać kolejne, trudniejsze elementy. Dobrze jest stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do tego, by mogło bez pośpiechu doskonalić swoje umiejętności. Nie należy pospieszać ani wyręczać – robiąc to pozbawiasz dziecka przestrzeni do nauki, a także zaburzasz poczucie jego pewności siebie.
Niezwykle ważna jest także akceptacja wyborów dziecka. Na początku dziecko nie będzie zwracało większej uwagi na to, czy garderoba jest dopasowana np. do warunków atmosferycznych. Łączenie ze sobą kolorów i fasonów przyjdzie z czasem.
Wygodne i przyjazne dla dzieci ubrania
Początki samodzielnego ubierania się dziecka z pewnością będą trudne i nieco nieporadne. Aby ułatwić dziecku zadanie, dobrze jest zadbać o to, by ubrania były łatwe do założenia, np. pozbawione trudnych do zapięcia guziczków. Najlepiej wybierać luźne fasony, które wykonane są z miękkiej tkaniny. Idealnie sprawdzą się m.in. ubrania dla dzieci Duende.
Samodzielne dziecko to szczęśliwe dziecko
Nauka samodzielnego ubierania się to nie tylko „oszczędność czasu rano”, to niezwykle istotny etap rozwoju u dziecka. Umiejętność ta buduje poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Założenie skarpetki jest dla dziecka niebywałym osiągnięciem. Ponadto efekt jego pracy jest widoczny gołym okiem. Nauka samodzielnego ubierania się to proces, który trwa kilka lat. Najczęściej jego końcowym etapem jest opanowanie sztuki wiązania sznurówek.