Rotawirus – czy choroba wymaga specjalnej diety? Jak zmienić jadłospis w trakcie zakażenia?
Rotawirus uważany jest za jedną z najczęstszych przyczyn biegunki infekcyjnej u niemowląt i dzieci. Wywołująca odwodnienie choroba powinna być w odpowiedni sposób leczona. Sprawdź, jak ułożyć jadłospis dla malucha, który zmaga się z infekcją.
Rotawirus to choroba, która objawia się wymiotami i gorączką. Charakterystyczna jest również biegunka, w efekcie której dziecko oddaje nawet do kilkunastu wodnistych lub luźnych stolców na dobę. Ponieważ chore dzieci zwykle tracą apetyt oraz narażone są na wzmożoną utratę płynów ustrojowych, istotną rolę w leczeniu odgrywa dieta. Nieodpowiedni jadłospis może doprowadzić do silnego odwodnienia wymagającego pobytu w szpitalu.
Najważniejsze jest nawodnienie
Ponieważ ostra biegunka połączona z wymiotami może szybko doprowadzić do odwodnienia, należy temu przeciwdziałać. Zaleca się podawanie dziecku dużej ilości wody lub delikatnie osłodzonej herbaty – małymi porcjami, najlepiej łyżeczką. Nie może to być jednak herbata jabłkowa ani ziołowa, ponieważ może przyczyniać się do wzmożonej produkcji soków żołądkowych. Nie jest wskazana również żadna herbata pobudzająca trawienie ani ułatwiająca wypróżnianie.
Rotawirus a karmienie piersią i podawanie mleka modyfikowanego
Specjaliści uważają, że rotawirus nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania karmienia piersią. Należy przystawiać dziecko do piersi tak często, jak jest to konieczne – niezależnie od innych sposobów nawadniania.
W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym zdania są podzielone. Część osób zaleca podawanie mieszanki tak jak do tej pory – średnio co 3 godziny. Wyjątek stanowią dzieci zmagające się z odwodnieniem – w tym przypadku należy zastosować okres 4-godzinnego wyłącznego podawania płynów nawadniających, a dopiero później można wrócić do diety sprzed biegunki. Natomiast inni zalecają zrezygnowanie z podawania mleka modyfikowanego na rzecz delikatnych kaszek zbożowych oraz kleików na bazie wody.
Jak skomponować jadłospis u dziecka z rozszerzoną dietą?
Wielu ekspertów jest zdania, że diety zakażonego dziecka nie trzeba radykalnie zmieniać, a już na pewno nie można głodzić pociechy. Malucha z biegunką należy karmić tak jak do tej pory. Dopiero po nawrocie objawów trzeba zastosować 3-godzinną przerwę w podawaniu pokarmów (nie dotyczy to niemowląt karmionych piersią), aby potem znów powrócić do podawania tradycyjnych posiłków.
Niemniej jednak w przypadku, gdy wirus zaatakuje, można podawać przede wszystkim chudy rosół, gotowane warzywa (marchewkę, ziemniaki) oraz kleik ryżowy.
Dobroczynne działanie probiotyków i prebiotyków
Jako że rotawirus odpowiada za uszkodzenie komórek nabłonka jelita, należy stopniowo przywracać je do pełnej sprawności. Pomogą w tym prebiotyki oraz probiotyki, które zwiększają odporność na zakażenia oraz pobudzają aktywność korzystnych dla organizmu bakterii jelitowych.