Rodzaje USG w ciąży. Czym się różnią?
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Młoda mama staje się odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rosnące w niej maleństwo. Dlatego każda kobieta, której zależy na zdrowiu dziecka, powinna pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i wykonywaniu USG. Dzięki nim będzie miała pewność, że płód rozwija się prawidłowo, a ewentualne wady zostaną wykryte i skorygowane jeszcze w trakcie ciąży.
Ile badań USG należy wykonać w ciąży?
Standardowo wykonuje się trzy badania ultrasonograficzne w trakcie ciąży. Oczywiście, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Pierwsze wykonuje się między 11 a 14 tygodniem, drugie między 18 a 23 tygodniem, a trzecie między 28 a 32 tygodniem. Te trzy badania wykonuje się na USG 2D, które pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych płodu. Pozostałe rodzaje USG, czyli USG 3D oraz USG 4D – ukazujące anatomię płodu, wykonywane są dodatkowo, często tylko na życzenie rodziców. Choć ginekolodzy coraz częściej posługują się tymi ostatnimi, aby dokładniej zdiagnozować płód.
Jakie są rodzaje USG w ciąży i czym się różnią?
Nie każdy rodzic ma dostęp do różnych badań USG. Warszawa ma w tym względzie największy wybór. W mniejszych miejscowościach czasem trudno o wykonanie USG 4D. Warszawa daje możliwość wykonania zarówno standardowego USG 2D, jak i 3D oraz 4D.
USG 2D to badanie dwuwymiarowe. Daje ono możliwość zobaczenia:
- jaki kształt i jaką wielkość mają poszczególne części ciała dziecka,
- jak jest umiejscowione łożysko,
- jaka jest ilość wód płodowych,
- jak przepływa krew zarówno przez naczynia płodu, jak i naczynia matki.
USG 3D to badanie trójwymiarowe. Pozwala obejrzeć już dokładny obraz dziecka. Rodzice widzą je tak, jak na zdjęciu. Mogą zobaczyć, jaki ma kształt głowy czy rysy twarzy. Dzięki temu rodzi się specjalna więź między rodzicami a dzieckiem, przestaje być ono bowiem abstrakcyjnym punktem na czarno-białym obrazie. Dzięki badaniu USG 3D można zobaczyć przekroje anatomiczne płodu, co niemożliwe jest w przypadku USG 2D. Dokładniej widać też kościec dziecka, co pozwala na łatwiejsze wykrycie wad wrodzonych np. zespołu Downa.
USG 4D jest to badanie trójwymiarowe ale ruchome. O ile na USG 3D widać „zdjęcie” dziecka, o tyle w USG 4D można obejrzeć cały „film” z wnętrza macicy. Ogląda się więc dziecko z takiej perspektywy, jakby do wnętrza macicy włożyło się kamerkę. Aby jednak dokładnie obejrzeć dziecko w tym wymiarze, konieczna jest wystarczająca ilość wód płodowych u kobiety.
USG Warszawa – ceny
Wydatki na dziecko rosną już w trakcie ciąży. Dlatego warto zapoznać się z przybliżonymi cenami badań w Warszawie, aby dużo wcześniej przygotować na nie swój budżet.
Przykładowe ceny:
USG 2D – cena od 150 zł
USG 3D/4D – cena od 250 zł
Jeśli ktoś nie chce przepłacać, może skorzystać z pakietów medycznych dla kobiet w ciąży. W pakiecie znajdą się nie tylko wizyty u ginekologa, ale również USG i inne podstawowe badania. Dzięki wykupieniu pakietu, cena USG bywa dużo tańsza niż przy odrębnej wizycie.