Potrzeba rozmowy, bo słowa ranią i leczą
Mówi się, że czyny świadczą o człowieku dobitniej niż słowa. Prawda jest jednak taka, że czyny mogą być interpretowane w różnorodny sposób, dlatego często konieczne jest ich doprecyzowanie. Choć język bywa zawodny, sprawdza się znaczenie lepiej w przekazywaniu informacji. Jest ich nośnikiem i mimowolnym twórcą.
„Porozumiewamy się bez słów” – jest romantycznym ujęciem relacji między bliskimi osobami, które dobrze się znają, mają podobne poglądy czy też posiadają podobne doświadczenia, pozwalające im „nadawać na tych samych falach”. Znacznie częściej jednak istnieje potrzeba rozmowy i wyjaśnienia nieporozumień, do jakich dochodzi każdego dnia. Powodują je różnice w wychowaniu, podejściu do pracy, nauki czy osobistej filozofii, wyrażającej się w poglądach na świat.
Prawdą jest, że istnieją ludzie o podobnym typie charakteru oraz fakt, że takich typów występuje pewna ograniczona liczba osobowości, mających określone cechy wspólne. Prawdą jest również, że nie da się jednoznacznie zdeterminować do jakiego typu należy dana osoba, ponieważ posiada ona unikalną kombinacje otaczającego środowiska, biologicznych uwarunkowań i doświadczenia nabytego w życiu, które sprawia, że jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju na całym świecie.
Z tego też względu każdy czasem potrzebuje porozmawiać, żeby opowiedzieć o tym, co się wydarzyło w minionym tygodniu, zrozumieć racje drugiej strony, kwestionować własne racje, zaakceptować zmiany, jakie zachodzą dookoła nas, poukładać własne myśli związane z konkretną kwestią. Wyczerpująca rozmowa potrafi leczyć duszę, nawet jeżeli ogranicza się do wewnętrznego dialogu. Dzięki językowi organizujemy nasze myśli, nadajemy im kształt i barwę, tworzymy otaczający nas świat.
Dlatego, zanim podejmiesz ważną decyzję w życiu bądź znajdziesz się w trudnej sytuacji konfliktowej, zastanowić się, czy potrzebujesz rozmowy, żeby rozjaśnić niejasne kwestie. Może się okazać, że właśnie poprzez uzewnętrznienie wszystkich targających nami wątpliwości, dostrzeżemy inne rozwiązanie. Jedynie świeży umysł posiada zdolność do tworzenia – umiejętności niezbędnej do kreatywnego życia.