Pierwsze ruchy dziecka – jak poznać, że to właśnie one? Odpowiadamy

Jesteś w ciąży i już nie możesz doczekać się momentu, kiedy poczujesz pierwsze kopniaki? Dokładnie wsłuchujesz się w swój organizm i obserwujesz brzuch? Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać na pierwsze ruchy dziecka.
Ruchy malucha to moment, którego oczekuje każda mama. To wzruszająca chwila, której często towarzyszy uczucie nie do opisania. Chwila, którą bardzo łatwo przegapić – szczególnie, że większość kobiet oczekuje na wyraźne kopniaki. Tymczasem pierwsze ruchy dziecka wyglądają zupełnie inaczej.
Muskanie, bulgotanie? To mogą być pierwsze ruchy dziecka
Pierwsze ruchy dziecka nie są wyraźne, a przez to często pomijane, ponieważ w niczym nie przypominają silnych kopniaków. Jak zatem je rozpoznać?
Jeżeli czujesz:
- łaskotanie w brzuchu;
- muskanie przypominające dotyk skrzydeł motyla;
- bulgotanie;
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie tak twoje dziecko daje znać o swojej obecności. W ten właśnie sposób większość kobiet opisuje pierwsze ruchy malucha.
Jako że ruchy maluszka w pierwszej fazie są bardzo delikatne, często są zupełnie niewyczuwalne lub mylone chociażby z intensywną pracą jelit. To całkowicie normalne, ponieważ gdy się pojawiają, dziecko nadal ma niewielkie rozmiary: mierzy ok. 16 cm i waży ok. 280 g.
Kiedy można oczekiwać pierwszych ruchów?
Żeby poczuć pierwsze ruchy dziecka – te najbardziej delikatne – kobiety muszą wykazać się sporą cierpliwością. W większości przypadków pojawiają się około 20 tygodnia ciąży. Inaczej bywa w przypadku wieloródek, u których mogą być one wyczuwalne nawet ok. 17-18 tygodnia ciąży.
Warto przy tym pamiętać, że intensywność odczuwania ruchów jest różna – zależy od wielu czynników, m.in.:
- położenia łożyska – jeśli umiejscowione jest na przedniej ścianie, pierwsze ruchy mogą być bardzo słabo wyczuwalne;
- tkanki tłuszczowej – im jest ona większa w okolicach brzucha, tym ruchy są mniej odczuwalne (szczególnie te pierwsze).
Pierwsze ruchy płodu z reguły pojawiają się w momencie odpoczywania, np. wieczorem. Często odczuwane są po jedzeniu, szczególnie czegoś słodkiego.
Pierwsze ruchy płodu pomogą oszacować termin porodu
Okazuje się, że ruchy malucha oznaczają nie tylko możliwość zbudowania jeszcze bliższej i silniejszej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Jest kilka przypadków, w których są cenną wskazówką pozwalającą na orientacyjne określenie terminu porodu.
Ginekolodzy opierają swoje obliczenia o pierwsze ruchy płodu u kobiet z nieregularnymi cyklami, u których bardzo trudno jest wyliczyć termin porodu zgodnie z regułą Neagelego. Dlatego ważne jest, by zapisać moment, kiedy pojawiły się pierwsze ruchy i w razie potrzeby poinformować o tym lekarza.