Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób wielu niemowlęcego – występuje zazwyczaj między 7 a 12 miesiącem życia. Jednak może się pojawiać w ciągu całego okresu, w którym dziecko nosi pieluchę. Stan zapalny rozwija się w miejscach przylegania pieluchy do skóry. Podrażnienia są spowodowane głównie tym, że skóra niemowlaka jest dużo cieńsza i mniej odporna niż skóra osoby dorosłej. Objawem pieluszkowego zapalenia skóry są pęcherzyki, grudki, plamy rumieniowe na skórze. Czynniki, które sprzyjają tej chorobie to przede wszystkim:
– zbyt rzadkie zmienianie pieluszki – skóra, która długo styka się z moczem i kałem jest podatna na działanie bakterii,
– wycieranie skóry dziecka ręcznikiem, zamiast delikatnego osuszania,
– słaba higiena dziecka, zbyt rzadkie mycie pupy niemowlaka,
– biegunki,
– leki,
– wysoka temperatura – skóra dziecka wtedy jest cały czas wilgotna,
– sztuczny materiał pieluszki, który nie przepuszcza powietrza, a skóra się w nim parzy,
– zmiana diety i nowe produkty w diecie,
– wady układu moczowego,
– alergie.
Wszystkie te czynniki i pozostałe, które opisał Zbyszek mogą powodować wzrost występowania pieluszkowego zapalenia skóry. Zmianom takim może również towarzyszyć świąd skóry, który jest dużym dyskomfortem dla dziecka.
Zatem co na odparzenia pieluszkowe skóry należy stosować?
Rozpoznanie chory następuje poprzez obserwację. Lekarz w celu ustalenia przyczyny choroby może zalecić badanie mykologiczne oraz testy płatkowe. Samo leczenie pieluszkowego zapalenia skóry jest wielowątkowe i zależne od przyczyny choroby. W główniej mierze należy prawidłowo dbać o higienę dziecka. Dodatkowo stosuje się przeciwzapalne leczenie lub podaje leki ogólne. Zazwyczaj stosuje się maść z cynkiem, która ma działanie bakteriobójcze i wysuszające. A w celu łagodzenia podrażnień stosuje się pantenol lub alantoiny, które nawilżają i natłuszczają skórę dziecka. Należy kłaść gruba warstwę remu przy każdej zmianie pieluszki. Zmiany skórne zazwyczaj ustępują po trzech dniach leczenia. Jednak niekiedy mogą się utrzymywać dłużej. Zatem jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry w nasilonych przypadkach. Czasami lekarz może przepisać preparaty sterydowe, które działają przeciwzapalnie. Jeśli chorobę wywołały grzyby to stosuje się leki przeciwdrożdżakowe, a jeśli bakterię – przeciwbakteryjne. Jeżeli tan dziecka się pogarsza to lekarz może zalecić antybiotyki lub leki przeciwhistaminowe.
By zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry należy:
– częsta wymiana pieluszek,
– mycie i wietrzenie pupy,
– używanie pieluch, które przepuszczają powietrze, z funkcją “air”,
– nie używanie kosmetyków do pielęgnacji, które mogą uczulać.,
– niekiedy należy zmienić dziecku dietę, tak, by nie występowały biegunki.
warto pamiętać, że jeżeli zobaczymy pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeżeli będziemy sami leczyć dziecko to jego stan może się pogorszyć, dlatego że nie zawsze wiadomo co było przyczyną choroby. Jeżeli zgłosimy się odpowiednio szybko do lekarza to możemy zapobiec rozwojowi choroby.