Pieluszkowe zapalenie skóry – najważniejsze informacje

Każdy rodzic wie, że skóra małego dziecka wymaga szczególnej troski. W przypadku kilkumiesięcznych maluchów jest ona jeszcze bardzo cienka i niezbyt odporna na działanie różnego typu czynników. Według statystyk jedną z najczęstszych dolegliwości, które zdarzają się niemowlętom, są odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry. Co jest ich przyczyną i jak sobie wtedy radzić?
Wszelkie problemy skórne, jak odparzenia i stany zapalne pupy, wynikają najczęściej ze zbyt długiego kontaktu ciała z moczem czy kałem. Skóra, zamknięta w pieluszce, nie ma dostępu do powietrza, utrudniona jest cyrkulacja, co utrudnia jej oddychanie i łagodzenie podrażnień. Poza zbyt rzadkim przewijaniem dziecka, innym powodem takiego stanu może być złe wypłukanie pieluchy czy wkładu wielorazowego podczas prania, zbyt ciepłe ubieranie niemowlęcia, a także wprowadzenie do jego diety nowego składnika. Pediatrzy często wspominają także o tego typu reakcji skórnej na szczepionkę lub lekarstwo podane dziecku. Odparzenia i pieluszkowe zapalenie mogą być bardzo uciążliwe i bolesne. Na początku mają postać niewielkiego zaczerwienienia wokół pupy i okolic intymnych. Już wtedy należy podjąć działania, ponieważ lekki stan może w krótkim czasie zamienić się w poważniejsze reakcję z wysypką, pęcherzykami i sporym rumieniem.
Rodzice często nie mają pojęcia, co na odparzenia pieluszkowe będzie najbardziej odpowiednie w przypadku ich dziecka. Przede wszystkim pupę należy umyć letnią wodą, najlepiej przegotowaną, bez użycia żadnych środków, jak płyn czy mydło. Po dokładnym osuszeniu należy ją posmarować odpowiednim kremem, maścią czy innym natłuszczającym preparatem, przeznaczonym do tego celu. Niezwykle istotną sprawą jest jak najczęstsze zdejmowanie dziecku pieluchy, by skóra miała szansę wietrzyć się, co sprzyja szybszemu gojeniu.
Jeśli objawy nie ustępują, najlepiej udać się do lekarza i zapytać, jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry w tym konkretnym przypadku. Każda skóra jest inna i być może potrzebna będzie zmiana kremu lub preparatu na odparzenia. Ważne, by sprawy nie bagatelizować. Dziecko odczuwa wówczas ogrompiny dyskomfort i często bardzo cierpi, co może dodatkowo powodować rozdrażnienie, apatię, brak apetytu i trudności ze spaniem i normalnym funkcjonowaniem. Zdarza się nawet, że niektóre maluchy mają podwyższoną temperaturę ciała. Dodatkowo w miejscach, dotkniętych zapaleniem, mogą rozmnażać się bakterie.
Jeśli chodzi o pieluszkowe zapalenie skóry, ważna jest przede wszystkim profilaktyka, by w przyszłości uniknąć kolejnych tego typu przypadków. Konieczna jest szczególna dbałość o higienę, a więc codzienne mycie pupy malucha (najlepiej po każdym wypróżnianiu), smarowanie kremem np. zawierającym cynk, duża częstotliwość zmiany pieluch (nawet, gdy nie jest jeszcze pełna), zapewnianie skórze jak najczęstszego kontaktu z powietrzem. W przypadku powracających dolegliwości warto pomyśleć także o zmianie rodzaju pieluchy przy odparzeniach. Zdarza się, że konkretny typ jednorazówek nie działa najlepiej na pupę dziecka z powodu np. materiału, z którego jest wykonany.