Jak i kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Dowiedziałaś się właśnie, że będziesz mamą, czujesz radość ale i niepokój. W Twojej głowie rodzi się wiele pytań, szczególnie jeśli debiutujesz w tej roli.
Na szczęście nie pozostaniesz z tymi pytaniami sama. Lekarz ginekolog, inna mama, internet. Wszystkie te źródła pomogą Ci rozwiać wątpliwości. Oczywiście autorytetem w tym temacie powinien być Twój lekarz. Powód jest prosty, zna Ciebie, towarzyszy Tobie i Twojemu nienarodzonemu dziecku niemal od chwili poczęcia i co najważniejsze posiada specjalistyczną wiedzę. Pytania dotyczące ruchów dziecka w łonie matki, są szczególnie istotne, to dzięki nim wiemy, że nasze maleństwo żyje i ma się dobrze. Jak rozpoznać ruchy dziecka? Gwarantuje, że jeśli się pojawią będziesz wiedziała, że to Twoje dziecko się poruszyło. Nie można tego pomylić.
Medycyna określa moment, a raczej tydzień ciąży, w którym można się tego spodziewać. U kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży, przypadnie to mniej więcej na 20 tydzień. Panie, które nie są pierworódkami mogą się tego spodziewać nieco wcześniej. Tyle mówi medycyna, określa dokładnie czas, w którym dziecko zamierza ujawnić nam swoją aktywność. Natomiast jak wyczuć ruchy dziecka, a dokładniej jak to się odczuwa, no tu już nie ma jednoznacznego określenia. Padają różne określenia: łaskotanie, kopanie, falowanie i mnóstwo innych. Myślę, że ile mam tyle określeń, w końcu każda z nas jest inna, odczuwa inaczej i inaczej obrazuje emocje. Jedno jest pewne jest to uczucie na tyle wyjątkowe, że żadna przyszła mama nie będzie miała wątpliwości, że to ruchy dziecka w ciąży. Intuicja przede wszystkim. Ciąża i macierzyństwo to jedne z niewielu elementów w naszym życiu, na które jesteśmy przygotowane, choć nie kończyłyśmy studiów w tym kierunku. Jak inaczej dałoby się wytłumaczyć fakt, że mama, niezależnie czy już nią jest czy dopiero będzie, pewne rzeczy po prostu podświadomie wie lub intuicyjnie przeczuwa. Ruchy dziecka w ciąży nie powinny być bolesne, choć zdarza się, że nasz maluszek postanowił wycelować akurat swoją nóżka w nasz żołądek, wtedy może to być troszkę nieprzyjemne odczucie. Na początku ruchy dziecka będą delikatne, raczej takie z serii łaskotanie. Z czasem nasilą się i można, jak wspomniałam wcześniej dostać cios w żołądek ale to wciąż nie powinno być bolesne.
Nieprzyjemne – tak, bolesne – nie. Powoli zbliżamy się do rozwiązania, nasz brzuch jest wprawdzie większy, ale nasza pociecha również, dlatego ma niewiele miejsca. Ruchy stają się wtedy łagodne ale wciąż wyczuwalne, nie pozostawiające wątpliwości, że to maluch się porusza. Nie można jednoznacznie określić częstotliwości z jaką występują ruchy dziecka w ciąży. Pamiętajmy, że nasz maluszek ma pory snu i aktywności. Musimy być czujne, z czasem znamy już rozkład dnia naszej pociechy, wiemy kiedy śpi i kiedy ma ochotę podokazywać. Każda mama zna swoje dziecko, nawet to nienarodzone , jeśli zaobserwujemy więc, że ruchy dziecka zmieniły częstotliwość, udajmy się do naszego lekarza. Zadbamy w ten sposób o bezpieczeństwo dziecka oraz rozwiejemy swoje wątpliwości i niepokoje.
Pytasz jak rozpoznać ruchy dziecka, odpowiem tak – obserwuj, bądź uważną mamą od dnia poczęcia, a każdy sygnał stanie się czytelny. Pamiętaj, już łączy was szczególna więź.