Na czym polega zapłodnienie metodą IVF?
Do zapłodnienia kobiety może dojść bezpośrednio w jej organizmie, przy użyciu naturalnych i wspomaganych metod rozrodu, jak i poza organizmem przyszłej matki. W przypadku zapłodnienia metodą IVF do połączenia komórki jajowej i plemnika dochodzi w warunkach laboratoryjnych.
In vitro krok po kroku
Nazwa metody IVF wzięła się od pierwszych liter wyrażenia: in vitro fertilisation, co w tłumaczeniu oznacza zapłodnienie na szkle. Od kobiety pobierana jest komórka jajowa, a od mężczyzny nasienie. W warunkach laboratoryjnych dochodzi do połączenia komórki jajowej oraz plemnika. Po wspomnianym połączeniu powstaje zarodek, który po kilku dniach od zapłodnienia jest transferowany do macicy kobiety, gdzie zagnieżdża się i rozwija tak samo, jak ciąża poczęta naturalnie.
Wskazania do zapłodnienia in vitro?
Zgodnie z polskim prawem, z leczenia metodą in vitro mogą skorzystać wyłącznie pary heteroseksualne, które są małżeństwem lub pozostają w związkach nieformalnych. Muszą przy tym mieć wskazania do poczęcia metodą IVF. Wśród czynników, które uzasadniają potrzebę zastosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wymienia się:
- obniżone parametry nasienia,
- liczne, wcześniejsze niepowodzenia przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu,
- brak możliwości wywołania owulacji,
- niedrożność jajowodów,
- endometriozę,
Jak przebiega leczenie metodą in vitro?
Para, która zakwalifikuje się do programu in vitro, powinna przynieść na pierwszą wizytę w klinice pełną posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia niepłodności. Lekarz prowadzący zapozna się z nią i przeprowadzi z przyszłymi rodzicami ankietę medyczną. Konieczne jest wykonanie serii badań, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Po zapoznaniu się z wynikami badań pacjentów, lekarz może odpowiedzieć na pytanie, czy zapłodnienie pozaustrojowe będzie możliwe. Jeśli tak jest, kobieta zostanie kierowana na stymulację hormonalną.