Moja córka jest lesbijką! Dlaczego i co dalej z tym zrobić?
Orientacja seksualna to trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Homoseksualizm jest definiowany jako kierowanie zainteresowań i potrzeb seksualnych ku osobom tej samej płci. Homoseksualiści to około 3% populacji na całym świecie, w większości są to mężczyźni – geje.
Nie należy samodzielnie wyciągać wniosków na temat homoseksualnej orientacji córki na podstawie błahych przesłanek jak np. brak dbałości o strój, fryzurę jak u innych młodych dziewczyn, liczne przyjaźnie z chłopcami, męski sposób poruszania się i męski ubiór. Są to przesłanki, które mogą świadczyć o homoseksualizmie u dziewczyny jednak, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy moja córka jest lesbijką” przede wszystkim należy rozmawiać ze swoim dzieckiem, dobrze je poznać. Warto wybrać się na konsultację ze specjalistą: seksuologiem czy też psychologiem, który rozwieje wątpliwości, które często gnębią również dziecko (zdarza się przecież, że swój homoseksualizm ujawniają przed samym sobą dorośli już ludzie).
Kiedy rodzice dowiadują się, że ich córka jest lesbijką, najczęściej pojawia się zdziwienie, niedowierzanie, zaczynają się zastanawiać, co mogło być tego powodem. Są to zupełnie naturalne reakcje. Często wówczas pojawia się też poczucie winy, przeświadczenie, że popełniony został jakiś błąd w procesie wychowania. Martwią się, jak dziecko ułoży sobie życie, czy będzie szczęśliwe, co na to powie jego otoczenie i wciąż zadają sobie pytanie „dlaczego?”.
Dlaczego moja córka jest lesbijką?
Nie są dotąd znane przyczyny kształtowania się orientacji seksualnej. Najczęściej wskazuje się na predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rozwoju mózgu już w życiu płodowym, związane z ukierunkowaniem i strukturą centrów seksualnych. A ponieważ orientacja seksualna nie jest uważana za zaburzenie, nie stosuje się żadnych sposobów na jej zmianę. Należy mieć świadomość, że nie istnieją żadne podstawy, by stwierdzić, że istnieje jakiś określony typ rodziny, przyczyniający się do rozwoju tej czy innej orientacji seksualnej. Badania jasno wskazują, że między rodzinami osób hetero- i homoseksualnych nie istnieją żadne istotne różnice. Pozbycie się poczucia winy pomoże rodzicom skupić się na okazaniu wsparcia dziecku.
Co robić gdy mam córkę lesbijkę?
Kiedy młoda dziewczyna – Twoja córka wie już, jakie związki chciałby budować, pojawia się chęć ujawnienia tej informacji rodzinie i bliskim. Akceptacja rodziny, przyjaciół jest niebywale ważna, aby homoseksualiście było łatwiej zmagać się z wymogami i zasadami w większości heteroseksualnego przecież świata. Rodzice mają tu do odegrania kluczową rolę, od ich reakcji zależy bardzo wiele. Pamiętać należy, że osoba homoseksualna jest tą samą osobą, którą znamy – mającą te same marzenia, cele, radości i smutki. Jedyne co uległo zmianie to nasza wiedza o jej orientacji. Jeśli rodzice mają problem z akceptacją dziecka, dalszym budowaniem pozytywnych relacji z nim powinni udać się do specjalisty.