Jakie imię wybrać? Chłopiec czy dziewczynka?
Są rodzice, którzy na długo przed poczęciem wiedzą, jakie imię będzie nosiła ich córeczka, a jakie syn. Inni do ostatniej chwili nie mogą się zdecydować. Czym kierować się przy wyborze imienia, by wszyscy, a przede wszystkim dziecko, byli zadowoleni?
Zupełnie przez przypadek dowiedziałam się, że mój sąsiad oficjalnie wcale nie jest Maćkiem – w metryce ma wpisane imię Jerzy. Mój mąż, znany wszystkim jako Krzyś, w dowodzie jest Mariuszem. Obaj mają ten sam problem, wynikający z braku porozumienia między rodzicami. Ale to nie jedyna przeszkoda, jaka może pojawić się w związku z wyborem imienia dla dziecka.
Sześć Julek w klasie
Nie od dzisiaj wiadomo, że na to, jakie imiona są popularne mają wpływ media i wydarzenia polityczne. Kiedyś popularnością cieszyli się Agnieszka i Marcin (Noce i dnie), były Anny Marie inspirowane popularnym przebojem, a nawet Izaury. Ostatnio pojawiły się Judyty (“Nigdy w życiu”) oraz, po śmierci papieża, sporo Janów Pawłów i Karolów. W Warszawie rekordy popularności biją imiona: Julia i Jakub. Czasem inspiracją jest imię dziecka sąsiadki czy koleżanki. Potem okazuje się, że w grupie rówieśników jest 6 Kubusiów.
Nasza rada: warto sprawdzić rankingi popularności imion i jeśli to możliwe, wykreślić ze swojej listy przynajmniej te z pierwszej piątki.
Żyraf i Guantanamera
Niektórzy, chcą uniknąć kłopotów opisanych powyżej, stawiają na oryginalność. To dobra metoda, ale nie można przesadzić. Dorosła Cypinia czy nastoletni Saturnin mogą nie być zachwyceni inwencją rodziców. Jeśli jednak zdecydowaliście się na imię bardzo oryginalne, możecie trafić na przeszkody ze strony pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. Wtedy należy zwrócić się do Rady Języka Polskiego, która wyda opinię na temat waszego pomysłu, ale nie może nikomu niczego nakazać ani zakazać. W rezultacie ostateczna decyzja będzie należała do Kierownika USC.
Nasza rada: zachowaj rozsądek – wybierając imię postaraj się, by jego oryginalność nie obrzydziła życia dorosłemu dziecku.
Roxana Pacha i Tomasz Paluch
Prawda, że nie brzmi to dobrze? Dlatego warto wybierając imię zestawiać je od razu z nazwiskiem dziecka. Zresztą nie chodzi tylko o ewentualny przypadkowy aspekt humorystyczny, ale również łatwość (bądź trudność) wymowy jak w popularnym na internetowych stronach zestawieniu Piotr Rdest.
Nasza rada: wybrane imię nie tylko napisz wraz z nazwiskiem, ale również powiedz głośno te dwa słowa.
Sprawdź, co znaczy dane imię
Co prawda magia imienia działa w dzisiejszych czasach jedynie w książkach fantasy, ale zawsze dobrze wiedzieć, co dane imię oferuje temu, kto je nosi.
Nasza rada: zajrzyj do leksykonu imion – czasem możesz się nieco zdziwić, jak dokładnie imię określa czyjś charakter.
A może zgodnie z rodzinną tradycją?
Są rodziny, w których imiona przechodzą z ojca na syna, z babci na wnuczkę. Może warto skorzystać z tego rozwiązania, bo przy okazji na pewno uszczęśliwicie imiennika w rodzinie.
Nasza rada: uważajcie jednak, by ten sposób wyboru imienia nie stał się przyczyną konfliktu między np. rodziną mamy i rodziną taty, bo niby dlaczego wnuczek ma imię po dziadku męża a nie żony?