Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Dzieci są najbardziej narażone na negatywne oddziaływanie smogu, dlatego wielu z nas wyposaża pokoje swoich pociech w oczyszczacze powietrza. W celu zapewnienia najmłodszym bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o to, aby od smogu były wolne nie tylko domy, ale i przedszkola. Wybierając oczyszczacz powietrza do takiej placówki należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Rodzaj i jakość filtrów
Najlepszą skuteczność w walce ze smogiem wykazują oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA oraz węgiel aktywny. Niektórzy rodzice przywiązują dużą wagę do klasy filtra HEPA, ale w praktyce nie ma znaczącej różnicy pomiędzy efektami uzyskiwanymi przez HEPA E11 a filtry wyższych klas. Odpowiednio wysoki przepływ powietrza sprawia bowiem, że zanieczyszczenia usuwane są z taką samą dokładnością, zatem większe znaczenie od klasy HEPA ma tempo filtracji. W przypadku filtra węglowego ważna jest przede wszystkim ilość węgla, ponieważ przekłada się ona na możliwości absorpcyjne i wytrzymałość filtra.
Przepływ powietrza
Najważniejszym wyznacznikiem dobrego oczyszczacza do przedszkola jest wysoki przepływ powietrza. Obowiązują tu trochę inne zasady niż w przypadku oczyszczaczy przeznaczonych do użytku domowego, z uwagi na parametry wentylacji w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które muszą być zgodne z wyznaczonymi w przepisach normami oraz z powodu liczebności grup przedszkolnych. Jednym z błędów często popełnianych przez osoby zamawiające oczyszczacze do przedszkoli i żłobków jest określenie wymagań wyłącznie względem najwyższego trybu pracy. Tymczasem z najwyższych obrotów korzysta się rzadko, m.in. z powodu ich hałaśliwości. Zwykle uruchamia się wolniejsze tryby, tak więc one również muszą zapewniać dobrą wydajność. Drugi błąd to traktowanie wszystkich sal przedszkolnych jednakowo, podczas gdy ich potrzeby w zakresie przepływu powietrza uzależnione są od wielu czynników, a w szczególności od powierzchni, lokalizacji budynku i wspomnianej już wentylacji.
Ocena kosztów eksploatacji urządzenia
Na koszt eksploatacji oczyszczacza powietrza składa się wartość pobranej przez niego energii elektrycznej oraz koszt filtrów wymiennych zakupionych w okresie użytkowania sprzętu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w poszczególnych urządzeniach wykorzystywane są filtry o różnej żywotności, tak więc samo porównanie cen wymiennych zestawów to zbyt mało. Lepszym rozwiązaniem jest ustalenie rocznego kosztu zużycia filtrów w oparciu o ich cenę i wytrzymałość. Obliczając wartość prądu elektrycznego trzeba natomiast wziąć pod uwagę nie tylko pobór mocy na najwyższym trybie, ale także na wolniejszych prędkościach, które będą wykorzystywane znacznie częściej.
Głośność oczyszczacza
Oczyszczacz powietrza do przedszkola musi spełniać wymogi określone w normie „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami podczas pobytu dzieci w przedszkolu oczyszczacz nie może emitować dźwięków głośniejszych niż 35 dB. Nie oznacza to, że urządzenie musi być tak ciche we wszystkich trybach. Przed przyjściem dzieci można bowiem uruchomić intensywną filtrację, która będzie głośniejsza od wspomnianych 35 dB i pozwoli na szybkie pozbycie się nagromadzonego w pomieszczeniu smogu. Najważniejsze jest to, aby przynajmniej jedna z prędkości była cichsza, a uzyskiwany na niej CADR zapewniał efektywne usuwanie zanieczyszczeń napływających do pomieszczenia w trakcie zajęć.
Zabezpieczenia przed dziećmi
Na koniec należy wspomnieć o najważniejszej kwestii, czyli o bezpieczeństwie dzieci. Oczyszczacz powietrza – podobnie jak wszystkie inne urządzenia elektryczne – nie powinien znajdować się w zasięgu dziecięcych rąk. Wybierając sprzęt przeznaczony do przedszkola warto zatem ocenić, czy możliwe jest zamontowanie go w takim miejscu, aby maluchy nie miały do niego swobodnego dostępu. Ponadto oczyszczacz powinien być wyposażony w blokadę, która uniemożliwi dokonanie zmiany ustawień, gdyby dziecko zdołało dostać się do urządzenia. Dobrą informacją jest to, że takie zabezpieczenie posiada już znaczna część oczyszczaczy dostępnych na polskim rynku.