Jak skutecznie rozwijać kreatywność dziecka?
Wbrew obiegowej opinii, kreatywność jest rzeczą, którą jak najbardziej człowiek może rozwijać przez całe swoje życie. Jak jednak tego dokonać w świecie, który jest tak mocno ujednolicony pod wieloma względami? W końcu, jak ma sobie z tym zadaniem poradzić dziecko, które dopiero odkrywa wiele jego aspektów?
Z pewnością słyszeliście to wiele razy. W szkole mówiono Wam że warto być kreatywnym, że dzięki temu lepiej poznacie samego/samą siebie, zaczniecie patrzeć na pewne wydarzenia bądź problemy pod innym kątem. Specjaliści od rekrutacji zgodnie twierdzą, że pojęcie kreatywności zaczęło się dewaluować – swoją kreatywność potwierdzają obecnie prawie wszyscy w swoich CV. Co to jednak tak naprawdę znaczy i dlaczego kreatywność kreatywności nierówna?
Przede wszystkim, warto zauważyć, że w tym „ujednoliconym świecie” prawie każdy chciałby się czymś wyróżnić. Zarówno zewnętrznie, na przykład poprzez ubiór, makijaż, samochód, jak i rzeczy typowo wewnętrzne, czyli umiejętności, doświadczenie, sposób bycia i… kreatywność. Ta ostatnia bywa jednak mocno nadużywana. Bycie kreatywnym nie oznacza bowiem, że trzeba być od razu drugim Stevem Jobsem. Wystarczy być błyskotliwym, umieć powiązać pewne elementy bądź wydarzenia, w celu uzyskania całkowicie nieoczekiwanego efektu. Niestety, kreatywność wielu osób jest zabijana już w najmłodszych latach życia, poprzez system nauczania, który nie stawia na indywidualność a na postępowanie według ściśle określonego schematu. Często błąd w tym zakresie popełniają także rodzice, którzy usilnie starają się dziecku wpoić jedno słuszne podejście do życia, blokując jego naturalne odruchy. Idealnym choć już mocno nie na czasie przykładem był okres w którym dzieci z leworęcznością przestawiano na praworęczność, bo taki jest porządek świata. W przypadku dziecka, nie oznacza to oczywiście, że gdy to czyni coś złego, to należy mu na to pozwolić. Fakt jednak, że np. dziecko czyta pod kołdrą książkę do późnych godzin nocnych, nie musi oznaczać że rodzic powinien mu tego zabronić.
Jak zatem rozwijać kreatywność u dziecka, by ta procentowała potem przez lata? Najprostszym sposobem są gry i zabawy. Bardzo dobrym sposobem na rozwiniecie kreatywności są puzzle. Dziecko może dzięki nim rozwinąć umiejętności twórcze i poprzez czasochłonną pracę, osiągnąć wymierne efekty. Innym sposobem jest czytanie książek, czy być może łatwiej przyswajalnych dla dziecka komiksów. W tym zakresie rynek jest bardzo rozbudowany. Fantastyczne koncepty nie sprawią że dziecko stanie się odrealnione, pozwolą mu za to spojrzeć na liczne sytuacje pod innym kątem. Kolejnym ciekawym pomysłem są gry na dworze, np. zabawa w chowanego, czy udawanie postaci z bajek i filmów. Jeżeli dziecko jest trochę starsze, w grę wchodzą także gry planszowe na które ostatnio wraca moda. Z zajęć pozaszkolnych dla dzieci i warsztatów edukacyjnych, z pewnością ciekawą propozycją są różnego rodzaju zajęcia plastyczne czy np. takie z udziałem klocków LEGO. Te pierwsze można znaleźć praktycznie w każdym mieście w Polsce, te drugie cieszą się rosnącą popularnością, ze względu na szerokie możliwości zajęć jakie można z udziałem klocków przygotować. Dziecko poszerza na takich zajęciach nie tylko kreatywność, ale także swoje zdolności manualne i konstrukcyjne. Uczy się także pracy w grupie.
Kreatywność nie jest do życia niezbędna, ale na pewno dzięki niej życie staje się ciekawsze. Jeżeli jej rozwój jest stymulowany od najmłodszych lat, może ona przynieść plony w dorosłym życiu, owocując pozyskaniem lepszej pracy, stworzeniem innowacyjnych dla życia społeczności rozwiązań, czy po prostu sprawić, że w efekcie jest się ciekawszym człowiekiem – dla siebie i wszystkich dookoła.