Jak nauczyć dziecko pływać?
Idealnie byłoby chodzić na basen z niemowlakiem, który potrafi pływać bez żadnej nauki i nie przerywać regularnych wizyt na basenie tak by dziecko nigdy nie zatraciło umiejętności pływania, z którą przyszło na świat. Taka wizja jednak rzadko jest realizowana i prędzej czy później większość rodziców staje przed zadaniem nauczenia dziecka pływania. Znajdziesz tu kilka porad jak bez bólu i z sukcesem przejść przez naukę pływania.
Po pierwsze zadbaj o oswojenie dziecka z wodą. Wszelkie zabawy w brodziku, w płytkiej wodzie, ćwiczenia relaksacyjne przy Twojej pełnej asekuracji i przy użyciu akcesoriów jak deska, koło, “skrzydełka” zdają tutaj egzamin. Pierwszym celem jest pozbycie się lęku przed wodą i odnalezienie przyjemności w przebywaniu w wodzie.
Oswajanie z wodą można przeprowadzać zarówno na basenie jak i w morzu, jeziorze czy rzece, jednak basen to miejsce najbezpieczniejsze obiektywnie, ponadto dziecko psychicznie będzie czuło się bezpieczniej widząc dno a o to najłatwiej na basenie.
Gdy dziecko oswoi się z wodą możesz zabrać je na głębszą wodę niosąc na rękach i pozwalając mu się relaksować. Następnie zademonstruj ruchy potrzebne do zatrzymania się na powierzchni i pozwól dziecku ćwiczyć je wielokrotnie gdy je podtrzymujesz. Nigdy nie puszczaj go bez ostrzeżenia. Nawet jeśli dziecko poprawnie wykonuje ruchy i popłynie może wpaść w panikę, zachłysnąć się i z pewnością straci do Ciebie zaufanie.
Gdy dziecko opanuje ruchy można pozwolić mu pływać z użyciem deski lub ze “skrzydełkami”. Następnie powinno pływać bez akcesoriów, podtrzymywane przez Ciebie od spodu. Podtrzymywanie powinno być coraz lżejsze, aż ograniczy się do trzymania rąk pod ciałem dziecka, ale bez kontaktu z nim. Wtedy należy poczekać na zgodę dziecka aby odsunąć ręce i pozwolić mu przepłynąć samodzielnie mały dystans, który będzie z dnia na dzień powiększany.
Dobrze jest też ćwiczyć nurkowanie – niech dziecko łapie powietrze, zatrzymuje je i zanurza głowę pod wodą wytrzymując jak najdłużej.
Kiedy sukces zostanie już osiągnięty nagrodź dziecko pochwałą, zrób mu jakąś małą przyjemność, niech wie, że udało mu się osiągnąć sukces i może być z siebie dumne.