Jak głaskać psa?
Mogłoby się wydawać, że głaskanie psa jest proste i nie można zastanawiać się nad tym jak poprawnie to robić. Nie ma jednak nic bardziej mylnego, o czym świadczyć mogą ogromne masy ludzi, którzy wyraźnie nie wiedzą jak głaskać psa nawet pomimo tego, że są jego właścicielami. I właśnie teraz chcę zachęcić Cię do zapoznania się z tym artykułem, dzięki któremu zrozumiesz jak głaskać psa sprawiając mu przyjemność, a nie tylko wyciągając do niego rękę, dotykając go, a czasem nawet drażniąc.
Na początek chcę powiedzieć, że psy wychowują się z ludźmi, w efekcie czego nabierają podobnych do nas cech. I tak też właśnie jest z głaskaniem. Nie każdy człowiek lubi się przytulać, nie każdy lubi być obejmowany przez przyjaciół, a mało który lubi być dotykany przez obcych. Z psami jest podobnie, nie każdy pies musi lubić głaskanie i nie każdy musi na to pozwalać. Serce mi pęka, gdy widzę jak obcy człowiek usiłuje pogłaskać psa, który wzbrania się przed tymi ucieka. Ludzie tego nie widzą, ciągle usiłując go pogłaskać, a nawet prowokując go przy tym do samoobrony. Jeśli więc już bierzesz się za czynność z pozoru prostą, jaką jest głaskanie psa, to zapamiętaj sobie jak dobrze to robić.
Zasady głaskania psa
Nie planuję napisać tutaj książki, ale mimo wszystko podzieliłem zasady tego jak głaskać psa na sześć części. Zapewniam, że jeśli przestrzegać będziesz każdej z nich, to zapewnisz psu wielką frajdę z głaskania.
Nie inicjuj kontaktu z psem
Tak, to bardzo ważna zasada. Zapamiętaj sobie, że nawet jeśli spotkałeś najpiękniejszego i najbardziej przyjacielskiego psa na świecie, to nigdy nie podchodź do niego pierwszy. Poczekaj na jego zachowanie i na jego reakcję w taki sposób, aby to on mógł ustalić zasady Waszej relacji. Uwierz, że psy często chętniej podchodzą do osób, które spokojnie na nie czekają, niż do tych, które wyrywają się do nich z łapami chcąc je na siłę pogłaskać.
Nie ograniczaj psu przestrzeni
Pies musi mieć swoją przestrzeń. Jeśli więc głaszczesz go, to pamiętaj o tym, aby nadmiernie mu jej nie ograniczać. Nie podchodź do psa zbyt blisko, nie obejmuj go. Pamiętaj również o tym, aby nie głaskać psa po głowie, dla zwierzęcia jest to wielkiego stresu zwłaszcza gdy widzi ono rękę zmierzającą w kierunku jego głowy z góry – naturalnym jest, że pies boi się ataku. Skup się bardziej na spokojnym głaskaniu psa pod brodą, po karku czy po boczkach.
Głaszcząc psa pamiętaj nie tylko o tym, aby go nie przytulać i nie obejmować, ale też o tym, aby się nad nim nie pochylać. Jeśli już chcesz zbliżyć się do psa, to kucnij lub uklęknij bokiem do psiaka. To dla nich bardziej naturalne zachowanie, które odbierane jest zdecydowanie lepiej. Nie wierz również w mity, że przed głaskaniem psa powinno dać mu się do powąchania swoją rękę. Spokojnie, pies poczuje ją o wiele wcześniej, nie musisz tego robić.
Nie głaskaj psa na siłę
Jeśli chcesz pogłaskać psa, który sprawia wrażenie wycofanego i nieśmiałego, to nie rób niczego na siłę. Zrozum, że Twoje przyjacielskie nastawienie wcale nie musi być dobre odebrane przez psa. Zapamiętaj sobie, że jeśli napierasz na psa, który jest nieśmiały i w pierwszym kontakcie z Tobą nie chce dać Ci się pogłaskać, to robisz mu krzywdę, po prostu jesteś namolny i go wkurzasz. Pies nie musi pokochać Cię już przy pierwszym kontakcie. Może zrobić to później. W takiej sytuacji wycofaj się i daj psu szansę na to, aby podszedł do Ciebie i nawiązał kontakt na jego zasadach.
Nie głaskaj zbyt szybko
Nie chodzi tutaj o tempo głaskania, ale o zbyt szybkie podjęcie decyzji o rozpoczęciu tego procesu. To, że pies do Ciebie podszedł i chce Cię powąchać nie oznacza jeszcze, że marzy o tym, abyś go pogłaskał. Wąchając Cię pies zbiera na Twój temat informacje. Jeśli Cię powącha, a później się nie wycofa, to będzie to sygnał, że chce się z Tobą bawić.
Sprawdź reakcje na głaskanie
Jeśli już zaczniesz głaskać psa, to pogłaszcz go raz i sprawdź jego reakcję. Jeśli pies będzie zainteresowany dalszym kontaktem, to podejdzie do Ciebie bliżej i zasygnalizuje, że chce, abyś go dalej głaskał.
Pytaj czy możesz pogłaskać
To ostatnia zasada. Jeśli spotkasz psa z właścicielem, to zawsze zapytaj go czy możesz pogłaskać psiaka. Właściciel zna swojego pupila najlepiej i sam może powiedzieć Ci czy takie zachowanie będzie mile widziane.