Jak działa internet LTE? Sprawdź

Internet bezprzewodowy w standardzie LTE (4G) podbija polski rynek. Nie wszyscy rozumieją jednak różnice pomiędzy nową usługą, a jej poprzednikami w postaci przechodzących właśnie do historii standardów 3G czy GPRS. Postaramy się wyjaśnić je krótko i w przystępny sposób.
Zasięg
Jedno z najczęstszych nieporozumień dotyczących internetu LTE dotyczy jego zasięgu. Infrastruktura tworzona przez polskich operatorów nie zawsze nadąża bowiem za rozwojem technicznym. Istnieje szansa, że jesteśmy w zasięgu sieci komórkowej, lecz nie mamy możliwości skorzystania z możliwości, jakie daje internet LTE. Mieszkańcy większych miast nie muszą się o to martwić w przeciwieństwie do mieszkańców mniej zurbanizowanych terenów. Na szczęście zasięg szerokopasmowego internetu LTE szybko się powiększa. Obecnie w Polsce obejmuje on 92,5% populacji.
Wymogi sprzętowe
Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego tabletu lub telefonu bez problemu możemy używać internetu LTE. Kłopot może pojawić się, gdy zechcemy wykorzystać starszy sprzęt lub użyć karty SIM w nie najnowszym modemie. Wówczas musimy upewnić się, czy jest on kompatybilny. Pewna trudność może polegać na tym, że różni producenci stosują zamiennie oznaczenie „LTE” lub „4G”. Z punktu widzenia użytkownika rozróżnienie to nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli Twój sprzęt obsługuje którykolwiek z tych standardów – możesz podpisać umowę i na własnej skórze przekonać się, że w ostatnich latach internet mobilny naprawdę przyspieszył. Szybko zobaczysz, że może on spełnić nie tylko oczekiwania osób, które nieustannie są w ruchu, lecz również użytkowników domowych.
Prędkość
Internet LTE jest najszybszym z dotychczasowych standardów. Technlogia Long Time Evolution (LTE) umożliwia transfer danych z prędkością sięgającą 150 Mb/s (czyli 150 000 Kb/s). Dla porównania, maksymalny transfer w standardzie 3G odbywał się z prędkością 384 Kb/s, a GPRS zaledwie 53,6 KB/s. Z dzisiejszej perspektywy zabawne wydają się reklamy operatorów, którzy zachwalali „szybki” internet kilkanaście lat temu. Oznaczało to bowiem, że na pobranie materiału ważącego 700 MB (pojemność płyty CD lub rozmiar przeciętnego filmu) musielibyśmy poświęcić ok. czterech godzin. W standardzie LTE analogiczna operacja nie zajmie nawet minuty. Teoretycznie.
Teoria a praktyka
W teorii internet LTE jest bowiem rozwiązaniem idealnym. Problem, który wiąże się z tą technologią stanowi rozdźwięk pomiędzy teorią a praktyką. Podane powyżej prędkości transferu to bowiem wartości maksymalne. Często bywa jednak tak, że wartości osiągane przez użytkowników, a wartości maksymalne podawane przez operatorów są zupełnie różne. Prędkość transferu może wyraźnie się różnić, a w rezultacie obejrzenie filmu w jakości HD będzie trudne. Póki co nie ma jednak lepszego standardu, a LTE pozostaje synonimem szybkiego internetu mobilnego.