Hemoroidy po porodzie
Jak już wiesz kobieta w ciąży zmaga się z różnymi problemami, wśród których jednymi z najpoważniejszych są zaparcia. Bardzo często dochodzi do tego, że w efekcie tych zaparć u kobiety pojawiają się hemoroidy. Sytuacja jest z tym jednak o tyle gorsza, że czasem hemoroidy pojawiają się nie tylko od zaparć, ale też od samego porodu i właśnie o hemoroidach po porodzie chcę dziś napisać. Przygotuj się więc na całkiem interesującą porcję wiedzy, dzięki której dowiesz się dlaczego po porodzie pojawiają sie hemoroidy, jak można się ich pozbyć, a także jak zapobiegać tej sprawie, o ile jest to ogólnie możliwe.
Hemoroidy w ciąży
Jak już wspomniano pierwszą “szansą” na pojawienie się hemoroidów u ciężarnej jest okres ciąży. Wtedy hemoroidy pokazują się na skutek zaparć, ogólnego zmęczenia organizmui jego odwodnienia. W tym okresie organizm kobiety pracuje nad dwoma ludźmi, więc nic dziwnego, że może być zmęczony i że trawienie może mu iść źle, zwłaszcza, że jest odwodniony, bo woda idzie w wody płodowe.
Hemoroidy przy porodzie
Przy porodzie hemoroidy pojawiają się z oczywistych względów. Przecież kobieta rodząca niewyobrażalnie się wysila. Prze narażając na uraz nie tylko okolice swojego krocza, ale też odbytu. Nic dziwnego, że osłabione, cieńsze żyły pękają i pojawiają się tam guzki nazywane hemorodami (czytaj więcej na https://zbygniew.pl/fitstyle/leczniczo/hemoroidy-po-porodzie/). Na to chyba nic nie da się poradzić.
Jak unikać hemoroidów w ciąży?
Hemoroidów pojawiających się w trakcie ciąży można w jakiś sposób unikać. Aby to zrobić należy dbać o swoją dietę, do której wprowadzic powinno się spore ilości pokarmów bogatych w błonnik. Powinno się również pić bardzo duże ilości wody, nawet do dwóch i pół litra dziennie. Dodatkowo w miarę możliwości należy zapewniać sobie dużo ruchu. Jeśli chodzi jeszcze o dietę, to powinno się unikać pokarmów ostrych, one mogą zaszkodzić.
Leczenie hemoroidów po porodzie
Jeśli masz już hemoroidy po porodzie, to wiedz, że świat się na tym nie kończy. Można spróbować się ich pozbyć samodzielnie lub po wizycie u lekarza. Zanim jednak udasz się do proktologa, który zajmuje się tego typu problemami, to polecam, abyś dała sobie przynajmniej 10 tygodni czasu na to, aż hemoroidy wyleczysz sama.
Po pierwsze już w ciągu kilku pierwszych dni od narodzin dziecka hemoroidy mogą zniknąć samodzielnie. Nasze organizmy są bardzo mądre i często same radza sobie z różnymi chorobami. Jeśli jednak będzie inaczej, to możesz sobie w jakiś sposób pomóc.
Kluczem będzie ograniczenie sytuacji, w których odbyt ponownie narażony jest na duży wysiłek. Po pierwsze należy więc dużo pić, po drugie należy mieć dietę bogatą w błonnik, a po trzecie można podawać sobie czopki doodbytnicze, które kupić można w każdej aptece. One znacząco ułatwiają wypróżnienie się i nie narażają odbytu na spory wysiłek.
W przypadku sytuacji skrajnie boleśnych należy udać się do lekarza celem odebrania recepty na jakieś środki przeciwbólowe.