E-podpis
W obecnych czasach wielkim zainteresowaniem cieszą się tak zwane podpisy elektroniczne, które są innowacyjnymi narzędziami, za pomocą których zidentyfikowani zostają uczestnicy wymiany dokumentów elektronicznych. Wyróżniamy również tak zwany bezpieczny podpis elektroniczny, który składany jest przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego do składania podpisu elektronicznego.
Warto tutaj podkreślić, iż e-podpis taki jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznie wykonanym. Przedsiębiorstwa, w których możemy kupić specjalne zestawy do składania owych podpisów wpisane są do rejestru Ministra Gospodarki. Elektroniczny podpis wykorzystywany jest zazwyczaj podczas podpisywania umów czy składania deklaracji celnych i podatkowych. Możemy go wykorzystać podczas podpisywania faktur elektronicznych czy też zgłaszania ubezpieczenia społecznego.
Każdy podpis elektroniczny musi być przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis. Podczas składania podpisu elektronicznego następuje sprawdzanie jego wiarygodności. W tym celu sprawdza się dane składającego podpis. Jednym z kilku rodzajów podpisów elektronicznych jest tak zwany kwalifikowany podpis elektroniczny czyli składany przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego oraz przy użyciu bezpiecznego urządzenia do składania podpisu. Mowa tutaj o tak zwanym SSCD. Nie ulega chyba żadnej wątpliwości, że podpisy elektroniczne mają olbrzymi potencjał i przynoszą wymierne korzyści nie tylko osobom prywatnym ale i administracji publicznej oraz biznesowi.