Darowizna mieszkania dla dziecka
W celu zabezpieczenia przyszłości swojego dziecka rodzice niejednokrotnie podejmują decyzję, o przeprowadzeniu procesu darowizny mieszkania dziecku – z uwagi na wysoką zasadność podobnego przedsięwzięcia poniżej przedstawiono najważniejsze aspekty związane z podobną czynnością prawną, z uwzględnieniem niezbędnych formalności oraz atutów podobnego przedsięwzięcia.
Darowizna – jak to działa?
Umowę darowizny można określić jako obdarowanie wybranej osoby określonym majątkiem, kosztem osoby obdarowującej – prościej mówiąc darczyńca zrzeka się praw do danej wartości materialnej na rzecz obdarowanego, który w podobny sposób zostaje wzbogacony.
Darowizna stanowi umowę uregulowaną Kodeksem Cywilnym i powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – z tego względu rodzice chcący dokonać darowizny nieruchomości na rzecz dziecka powinni zgłosić się do biura notarialnego i ponieść koszty przeprowadzonych procedur.
Do przeprowadzenia tej procedury konieczne jest posiadanie aktu własności danej nieruchomości. W przebiegu procesu darowizny notariusz może złożyć wnioski o zmiany w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków, jednak podobną czynność można też wykonać samodzielnie w odpowiednich urzędach.
Podatek od darowizny
Wartość nieruchomości zawsze jest spora i przekraczająca kwotę wolną od podatku – z tego względu stając się osobą obdarowywaną należy liczyć się z koniecznością uiszczenia stosownych opłat podatkowych.
Warto jednak zaznaczyć, że istnieją określone ulgi podatkowe, które w odniesieniu do darowizny mieszkania dla dziecka dotyczą tak zwanej pierwszej linii podatkowej – znajdują się w niej małżonkowie, wstępni, zstępni oraz rodzeństwo. Wynika z tego, że darowizna na drodze rodzic-dziecko zwolniona jest z obowiązku podatkowego, a wszelkich formalności związanych z przeniesieniem praw własności dokonuje notariusz.
Darowizna mieszkania dla dziecka – czy warto?
Zasadność dokonania procesu darowizny nieruchomości na rzecz dziecka wydaje się oczywista, staje się bowiem formą zabezpieczenia jego przyszłości oraz ułatwienia startu w dorosłość. Posiadanie mieszkania otwiera przed dzieckiem spore możliwości i jest sposobem na znaczące wzbogacenie jego majątku.
Mieszkanie w Katowicach – atuty darowizny
W odniesieniu do mieszkania w mieście, jakim są Katowice zalety darowizny mieszkania będą koncentrować się wokół względów praktycznych. Warto wspomnieć, że przeciętna wartość mieszkania dwupokojowego plasuje się w tej lokalizacji w okolicach dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych, a trzypokojowe mieszkania stanowią wartość około trzystu tysięcy. Wydaje się więc, że podobna wartość nieruchomości znacznie wpłynie na jakość przyszłego życia dziecka.
Sporą zaletą posiadania mieszkania w Katowicach jest bliskość do uczelni wyższych, z których dziecko będzie mogło korzystać bez komplikacji związanych z wynajmowaniem pokoi lub akademików. Ponadto warto zaznaczyć, że posiadanie mieszkania może stać się dodatkowym źródłem dochodu, w postaci wynajmu studentom lub innych chętnym najemcom.