Czy kobietę w ciąży można zwolnić z pracy?
W głowach wielu kobiet w momencie zajścia w ciążę pojawia się myśl, że może to niekorzystnie wpłynąć na ich karierę zawodową. Wiadomo, że każda z Pań zawsze chce wszystkiego co najlepsze dla jej dziecka, a niestety czasem ciężka lub stresująca praca może to utrudniać, przez co kobiety zajęć takich unikają. Dziś chcemy przekazać kilka ważnych informacji na temat tego, o czym myśli wiele kobiet obawiających się utraty pracy z uwagi na swoją niezdolność do pracy, dowiedzcie się zatem czy kobietę w ciąży można zwolnić.
Za źródło wiedzy posłużyć może nam tu spora dawka informacji, które adwokat z Zabrza publikuje na swoim blogu. Okazuje się, że owszem jest sporo kobiet, które ze swoich praw korzystają w sposób należyty, jednak jest też wiele Pań, które z przywilejów wynikających z zajścia w ciążę korzystają w sposób nieodpowiedni, nadużywając ich. W praktyce oznacza to więc, że prawo chroni kobietę ciężarną przed zwolnieniem, jednak nie chroni jej przed tym w każdej możliwej sytuacji. Przykładowo w sytuacji, w której kobieta w ciąży popełnia jakieś rażące wykroczenie przeciwko pracodawcy lub zwyczajnie nie dotrzymuje umowy zwolnienia lekarskiego, to pracodawca ma prawo zwolnić taką kobietę w ciąży. Prawda jest jednak taka, że nie ma się co stresować na zapas, a to dlatego, że będąc uczciwą nie ma się co obawiać zwolnienia. Poniżej z resztą dokładnie przedstawiamy informacje odnośnie tego jakie przewinienia mogą doprowadzić do zwolnienia kobiety w ciąży.
W pierwszej kolejności chcemy powiedzieć o kobietach w ciąży, które zostały zatrudnione na czas określony lub próbny, który jest krótszy niż jeden miesiąc. Takich kobiet prawo pracy nie ma obowiązku chronić. Ponadto warto zauważyć, że kobieta w ciąży może zostać zwolniona dyscyplinarnie jeśli w sposób rażący naruszyła swoje obowiązki, które wynikają ze stosunku pracy. Dodatkowym momentem, w którym pracodawca ma prawo zwolnić kobietę ciężarną jest chwila, w której ogładza on likwidację lub upadłość firmy.
Będąc w ciąży i mając pracę musisz bez wątpienia znać swoje prawa. Musisz jednak mieć świadomość, że według statystyk zdecydowana większość pracodawców respektuje prawa kobiet w ciąży nie chcąc narażać dobrego imienia swojej firmy na złe słowa. W razie problemów nie bój się jednak walczyć o swoje prawa korzystając z porad PIP.