Czy alimenty na dziecko są obowiązkowe?
Niekiedy rodzice nie chcą płacić alimentów. Czy jednak jest to ich obowiązek? Okazuje się, że tak, a wysokość miesięcznych alimentów nie jest uzależniona od tego, ile zarabia rodzic, a nawet od tego, czy w ogóle pracuje. Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy mają dzieci.
Alimenty: podstawowy obowiązek rodzica
Alimenty to nie tylko obowiązek każdego rodzica względem swojego dziecka. Można powiedzieć, że jest to wręcz jeden z podstawowych obowiązków rodzicielskich. Dlatego uchylenie się od jego realizacji jest traktowane przez prawo bardzo surowo. W końcu rodzice niepłacący alimentów mogą nawet trafić do więzienia. Jeżeli dziecko nie otrzymuje tych świadczeń, zawsze warto skorzystać z pomocy płynącej z Funduszu Alimentacyjnego. Dzięki temu można uzyskać finansowe wsparcie w wychowywaniu dziecka.
Warto podkreślić, że alimenty na dziecko to nie tylko comiesięczne wpłaty określonej sumy pieniędzy. Prawnik alimenty Warszawa wskazuje, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – mające zastosowanie do alimentów na rzecz dziecka – stanowią, iż chodzi tu o dostarczanie środków utrzymania i wychowania. Rodzic nie tylko musi płacić na pokrycie potrzeb dziecka, ale również dbać o jego fizyczny i psychiczny rozwój, także poprzez utrzymywanie osobistych kontaktów. Choć oczywiście ten aspekt obowiązku alimentacyjnego jest trudny do wyegzekwowania.
Jak oblicza się wysokość alimentów?
W praktyce najczęściej koncentrujemy się na comiesięcznych świadczeń alimentacyjnych polegających na tym, że rodzic, z którym dziecko na co dzień zamieszkuje, otrzymuje od drugiego ustaloną sumę pieniędzy. Od czego zależy jej wysokość? Adwokat alimenty Warszawa wyjaśnia, że wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od majątkowych możliwości rodzica. Warto podkreślić tu dwie kwestie.
Przede wszystkim alimenty muszą pokrywać wszystkie potrzeby dziecka, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Im większe potrzeby, tym wyższe alimenty. Najczęściej zwiększenie alimentów wiąże się z dorastaniem dziecka. Wówczas przeważnie jego potrzeby stają się większe. Ponadto alimenty ustala się, odnosząc się do możliwości rodzica, a nie do tego, czy i ile on zarabia. Może się więc okazać, że nawet osoba bezrobotna czy słabo zarabiająca – jeżeli tylko ma możliwość podjęcia lepszej pracy – będzie zobowiązana do płacenia wyższych alimentów, niż wskazywałyby jej miesięczne zarobki.
Jak załatwić alimenty?
To, ile będą wynosić alimenty, rodzice mogą ustalić samodzielnie. Również mają prawo sami zdecydować o podniesieniu bądź o obniżeniu świadczenia. Gdyby jednak nie udało im się dojść do porozumienia, konieczne jest uzyskanie orzeczenia sądu. W tym celu należy skierować stosowny wniosek do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Również na tym etapie, do czego z pewnością będzie zachęcał sąd, możliwe jest zawarcie ugody przez rodziców. Jeżeli do niej nie dojdzie, to sąd wyznaczy wysokość alimentów, kierując się wskazanymi powyżej kryteriami.