Co musisz wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży? Sprawdź
Chociaż wszystkie trymestry ciąży są znaczące, istotną rolę odgrywają przede wszystkim pierwsze tygodnie. Warto więc poznać ważne informacje związane z tym okresem, by uniknąć uciążliwych dolegliwości oraz zapewnić zarodkowi prawidłowy rozwój.
Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr trwa 12 tygodni. To okres intensywnych zmian zachodzących w organizmie, dlatego kobieta spodziewająca się dziecka powinna szczególnie o siebie zadbać.
Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna ostatnia miesiączka
Pierwszy trymestr rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniej miesiączki – wskazuje na to kalendarz ciąży. Wynika to z tzw. reguły Neagelego, na podstawie której wyznacza się orientacyjny termin porodu. Oznacza to, że ciąża liczona jest zanim kobieta faktycznie dowie się, że doszło do zagnieżdżenia zarodka.
W pierwszym trymestrze pojawiają się uciążliwe dolegliwości
Pierwszy trymestr ciąży kojarzony jest z najbardziej uciążliwymi dolegliwościami. Wynika to z zachodzących w kobiecym organizmie intensywnych zawirowań hormonalnych. W efekcie mogą pojawiać się nudności i wymioty, zawroty głowy. Kobieta staje się senna i odczuwa ciągłe zmęczenie. Możliwe są ponadto huśtawki nastrojów – od euforii po smutek i przygnębienie.
W pierwszym trymestrze pojawiają się zalążki wszystkich narządów
Chociaż proces kształtowania się narządów płodu jest rozciągnięty w czasie, w pierwszym trymestrze dochodzi do powstawania zalążków wszystkich organów.
Około szóstego tygodnia zarodek składa się z głowy, tułowia oraz ogonka, natomiast tydzień później widoczny staje się zarys twarzy pojawiają się zaczątki nosa, oczu i ust. Na tym etapie dochodzi do ciągłego rozwoju mózgu, zaś około 9 tygodnia ciąży zaczynają się pojawiać narządy rozrodcze (choć płci jeszcze nie można poznać).
Tego unikaj w pierwszym trymestrze
Chociaż ciąża nie może być traktowana jak choroba, kobieta powinna wykazać szczególną dbałość o siebie. Bezwzględnie należy unikać:
- picia alkoholu – nawet w minimalnej ilości, aby nie dopuścić do powstawania zaburzeń rozwojowych płodu
- kontaktu z substancjami chemicznymi – aby zapobiec uszkodzeniom płodu wywołanym toksycznymi substancjami, np. rtęcią, ołowiem, pestycydami
- dźwigania ciężarów – podnoszenie ciężkich przedmiotów może skutkować krwawieniami z dróg rodnych i zwiększać ryzyko poronienia
- niektórych zabiegów kosmetycznych – nie są wskazane zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe, depilacja woskiem, depilacja laserowa, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków i prądu
- uprawiania niebezpiecznych sportów – takich jak: jazda na nartach, jazda konna, nurkowanie, skoki spadochronowe
- korzystania z gorących kąpieli – gdy temperatura wody przekracza 38,5oC, ryzyko poronienia zwiększa się aż trzykrotnie.
Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr jest najbardziej ryzykowny. Szacuje się, że w tym okresie prawdopodobieństwo poronienia wynosi aż 25 proc. Chociaż do utraty ciąży często dochodzi w pierwszych dniach po zapłodnieniu, za okres najbardziej zagrożony poronieniem uważa się pierwsze trzy miesiące ciąży – a więc pierwszy trymestr. Wpływają na to nie tylko czynniki genetyczne, ale również zdrowie matki. Dbając o siebie, dbasz również o swoje dziecko.