Cesarskie cięcie: za i przeciw
Cesarskie cięcie rozwiązuje ciążę w sytuacji, gdy poród naturalny może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia samej matki lub jej dziecka. Często młode mamy decydują się na takie rozwiązanie w obawie przed silnym bólem, towarzyszącym porodowi naturalnemu. W Polsce coraz więcej dzieci przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie – prawie 30% wszystkich porodów stanowi właśnie tzw. cesarka. Czy jednak kobiety są świadome wszystkich za i przeciw cesarskiego cięcia?
Argumenty przeciw
Nie bez powodu cesarskie cięcie nie jest rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. To poważna, chirurgiczna operacja obarczona ryzykiem śmierci rodzącej. Dochodzi do niej ponad dwukrotnie częściej niż podczas porodów naturalnych. Istnieje również możliwość uszkodzenia w czasie operacji innych organów jak chociażby pęcherza czy jelit. Blizna pooperacyjna goi się długo i może być przyczyną komplikacji w następnej ciąży. Może też dojść do zakażenia powłok zewnętrznych i wewnętrznych. Na skutek zrostów zdarzają się przypadki niedrożności jelit, a także wtórnej niepłodności. Po samej operacji nie wolno dźwigać więcej niż 3 kg. Dla młodej mamy może to stanowić problem, ponieważ dziecko szybko przybiera na wadze i trudno jest przestrzegać zakazu dźwigania. Co więcej, po cesarskim cięciu większość kobiet znacznie dłużej dochodzi do formy i aktywności, niż po porodzie naturalnym. Niektórzy twierdzą, że taki poród utrudnia budowę więzi pomiędzy dzieckiem i matką, jednocześnie pozbawiając ją ważnego, pięknego doświadczenia. Zdarza się, że dziecko urodzone przez cesarskie cięcie ma problemy z układem oddechowym. Nienaturalny sposób przyjścia na świat i gwałtowne wyciągnięcie z macicy mogą sprawić, że maluch będzie wymagał resuscytacji. Częstą konsekwencją cesarskiego cięcia są również trudności z karmieniem piersią – odruch ssania dziecka jest znacznie słabszy, a laktacja u mamy może pojawić się z opóźnieniem. U noworodka mogą również wystąpić zaburzenia flory bakteryjnej. Dysbioza, bo o niej mowa, sprzyja rozwojowi chorób wieku dorosłego. By im zapobiec, warto podawać dziecku probiotyk. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie ffbaby.pl.
A argumenty za
Najważniejszym argumentem, przemawiającym na rzecz cesarskiego cięcia jest umożliwienie urodzenia zdrowego dziecka w przypadku komplikacji porodowych. Dla wielu kobiet cesarskie cięcie to jedyna szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Często jest to także ratunek w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia mamy lub malucha. Dzięki cesarskiemu cięciu kobieta unika bolesnego porodu, który zwykle oznacza długotrwały wysiłek i przemęczenie. Jednocześnie nie musi obawiać się negatywnych konsekwencji nacięcia krocza, które często ma miejsce podczas porodu naturalnego. Również dziecko zdaje się być w lepszej formie po porodzie przez cesarskie cięcie – jest mniej zmęczone, nie ma popękanych naczynek, obrzęków i krwiaków. Nie grozi mu też uszkodzenie barku.
Cesarskie cięcie: zagrożenia i możliwości
Wiele kobiet, w obawie przed porodem siłami natury, wybiera cesarskie cięcie. Decyzja ta powinna jednak zostać podjęta wspólnie z lekarzem. Każdy wybór niesie ze sobą zarówno zagrożenia jak możliwości, dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw.