Blog parentingowy? Co to znaczy i który jest najlepszy?
Musimy przyznać, że mocno dziwi nas fakt, że mieszkając w Polsce nie używamy języka polskiego i nie nazywamy pewnych rzeczy po naszemu, lecz sięgamy po zapożyczenia z języków obcych. Przykładem takiej właśnie sytuacji mogą być blogi parentingowe, które otrzymały tę angielską nazwę zamiast pięknych polskich, którymi mogłyby być blogi rodzicielskie czy też blogi o dzieciach.
Z rzeczywistością jednak nie wygramy, w Polsce przyjęła się nazwa blog parentingowy i trzeba się z tym oswoić. Tym z Was, którzy nie wiedzą co to znaczy już szybko to wyjaśniamy.
Co to znaczy blog parentingowy?
We wstępie zdradziliśmy Wam już całą garść informacji, po zapoznaniu się z którymi wszystko jest już dla Was jasne. Dla formalności chcemy jednak powiedzieć, że blogi parentingowe to po prostu blogi o rodzicielstwie. Mogą one skupiać się na dzieciach, mogą na rodzicach, a mogą na kwestiach pobocznych związanych i z dziećmi i z rodzicami. Nazwa blogów parentingowych wywodzi się z języka angielskiego, a dokładnie ze słowa parent, czyli rodzic/rodziciel. Czasownik parenting będzie zatem oznaczał zachowywanie się wobec kogoś jak mama lub tata. Jest to zatem robienie rodzicielstwa ;-).
Portale parentingowe
Zanim jeszcze przejdziemy do szczegółowych informacji na temat blogów parentingowych chcemy nadmienić, że sprawy związane z dzieckiem i rodzicielstwem stały się na tyle popularne, że w sieci zaczęły powstawać specjalistyczne portale parentingowe, na łamach których publikowane są nie tylko artykuły, ale też filmy związane z tym właśnie tematem. To tam odnaleźć można szereg porad i informacji pochodzących z różnych źródeł, które przygotowane zostały przez wielu różnych autorów. Portale parentingowe największą popularnością cieszą się wśród mam, jednak trzeba zaznaczyć, że również i ojcowie chętnie z nich korzystają, są bowiem skarbnicą niezwykle istotne wiedzy.
Najlepsze blogi parentingowe
Skoro już tyle piszemy o tych serwisach, to z pewnością zaczęliście zastanawiać się nad tym, jaki jest najpopularniejszy blog parentnigowy. Nie chcąc zawężać odpowiedzi do jednej pozycji przygotowaliśmy naszą subiektywną listę najlepszych blogów, które uznać można za parentingowe. Mamy nadzieję, że lista Ci się spodoba, a blogi te zechcesz regularnie odwiedzać. Autorom z pewnością będzie z tego powodu bardzo miło.
1. szczesliva.pl – blog mamy i żony, która zainspiruje Was do tego, abyście wycisnęli z Was to co najlepsze
2. olamanolo.pl – blog mamy dwójki chłopców, która pomimo masy obowiązków stara się znaleźć również czas dla siebie
3. mamoholiczka.pl – blog byłem pracoholiczki, która obecnie skupia się na wychowaniu swoich pociech dwóch… a może już trzech 😉
4. makoweczki.pl – bardzo udany blog stworzony przez aktywną mamę, która inspiruje rodziców do tego, aby rodzicielstwo traktowali jak przygodę
5. mlodytata.pl – w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć bloga prowadzonego przez faceta. Fajny, często aktualizowany i taki… rzeczywisty.
Spotkania blogerek parentingowych
Musisz wiedzieć, że blogerki parentingowe stworzyły bardzo liczną i bardzo aktywną społeczność. Autorki blogów parentingowych chętnie się ze sobą spotykają wymieniając się wiedzą, doświadczeniem i poradami. Mowa tu nie tylko o kwestiach związanych z macierzyństwem, ale o tych spraw, które związane są z blogowaniem. Na takich spotkaniach mniej zaawansowane blogerki mogą poznać historie swoich znanych koleżanek podłapując inspirację do rozwoju siebie i swojego bloga. Spotkania blogerek parentingowych organizowane są cyklicznie w różnych miastach Polski.
Czy ojcowie prowadzą blogi parentingowe?
Ojców prowadzących blogi parentingowe jest zdecydowanie mniej, niż kobiet. To chyba dlatego, że faceci z natury są zdecydowanie mniej wylewni, niż kobiety, które to lubią opowiadać o swoim życiu i o aktualnych wydarzeniach. Niemniej jednak wśród blogów parentingowych da się odnaleźć również te prowadzone przez facetów, przykładem może być tutaj blogojciec.pl czy wymieniony wcześniej blog zbygniew.pl. Według nas warto zaglądać również na męskie blogi parentingowe, które pomagają zrozumieć to, jak rodzicielstwo wygląda oczami mężczyzny.