Badania USG w I, II i III trymestrze ciąży
Wszyscy z nas oswojeni są z wizytami u lekarza. Chodzimy tam w przypadku choroby, przeziębienia lub wówczas gdy planujemy wykonanie jakiegoś badania. Często jednak wizyty te traktowane są jako kara czy przykry obowiązek. Inaczej jest jednak w przypadku wizyt u ginekologa w czasie ciąży, które są bardzo wyczekiwane zarówno przez przyszłą mamę jak i przez przyszłego ojca. To w czasie badań mamy okazję usłyszeć bijące serce malucha, zobaczyć jak rusza się w brzuszku mamy i zweryfikować to jak szybko rośnie. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że spora część z kobiet w ciąży chętnie na badania USG chodziłaby codziennie, aby mieć stały nadzór nad swoim dzieckiem. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy najlepsze momenty na wykonanie badań USG w kolejnych trymestrach ciąży.
Badania USG w I trymestrze ciąży
Za pierwszy trymestr ciąży przyjmuje się okres do około 12 tygodnia ciąży. To wtedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży takie jak bóle piersi, zawroty głowy, wzmożony apetyt czy mdłości. W tym okresie pierwszy raz idziemy do lekarza, aby potwierdził ciążę. Jeśli chodzi o badania USG to w okolicach 11 tygodnia mamy niezwykle ważny okres, w którym w trakcie badania USG po raz pierwszy usłyszeć możemy bicie serca naszego dziecka.
Badania USG w II trymestrze ciąży
To okres pomiędzy 13 a 25 tygodniem ciąży, w którym dziecko bardzo się szybko zmienia, a także wykształca się jego płeć. W okolicach 16 tygodnia ciąży przeprowadzić można badanie, które powinno odpowiedzieć na pytanie jakiej płci jest dziecko, jednak nie ma w tym temacie reguły, czasem określić tego się nie da. W okresie tym brzuszek zaczyna wyraźnie rosnąć, a mama pełną piersią cieszyć może się ze swojego stanu.
Badania USG w III trymestrze ciąży
Ten okres trwa od 26 do 40 tygodnia ciąży, które to w terminie tym powinna się zakończyć. Jest dość uciążliwy, ponieważ kobiety są już ociężałe, zmęczone, mają opuchnięte nogi, dziecko jest coraz większe i ciężko jest się ruszyć. Dziecko w okresie tym powoli kończy swój rozwój w brzuszku, pojawiają się płuca, rosną paznokcie czy włosy na głowie. Wszystko to obserwować można na kolejnych badaniach USG. Dodatkowo od około 34 tygodnia ciąży dziecko zaczyna ustawiać się w pozycji porodowej, czyli głową w dół, kwestię tę również powinno się monitorować, aby móc odpowiednio zaplanować poród.